Spoglądając na takiego pieska po raz pierwszy, można odnieść wrażenie, że wykazuje niezwykłe podobieństwo do kota. Rzeczywiście tak jest, choć to nie jedyna cecha charakterystyczna czworonogów reprezentujących dumną rasę Basenji, która nie należy do najbardziej rozpoznawalnych. Jeśli jednak ktoś marzy o wiernym towarzyszu codziennych spacerów w dość oryginalnym wydaniu, to ten psiak okazuje się być idealnym kandydatem. Zanim jednak go sobie sprawisz, dowiedz się, co lubi i jak należy go pielęgnować!

Basenji - pochodzenie rasy

Współczesny pies rasy Basenji, który jest hodowany w Europie wywodzi się z Afryki i co ciekawe jego wygląd praktycznie nie zmieniał się od wieków. Pierwsze wzmianki o takich czworonogach pochodzą ze Starożytności, więc są to psy z niezwykle bogatą historią. Ich wizerunki zdobiły dawne naczynia czy malowidła, co było wyrazem ogromnego szacunku ówczesnych ludzi do tych właśnie zwierząt. Dziś psy rasy Basenji, choć niewielkie, także wzbudzają respekt, intrygując zarówno swoich właścicieli, jak i osoby postronne. 

Wygląd i charakter psa rasy Basenji

Pies Basenji to zwierzę o filigranowych gabarytach, lecz niezwykle kształtnym ciele. Często przyjmuje posągową pozycję i kojarzony jest z arystokratyczną postawą, nic zatem dziwnego, że posiadaczami takich piesków chętnie stają się celebryci. Budową ciała i wyglądem pyska Basenji przypomina nieco większego kota. Elegancja jego ruchów także wskazywałaby na bliskie powinowactwo z kocimi kuzynami. Pies tej rasy szybko przyzwyczaja się do rodziny i jest bardzo towarzyski, choć podejrzliwie spogląda na obcych i tylko jednego człowieka uznaje za swojego pana, który może wydawać mu komendy. Basenji nie cierpi zamknięcia oraz izolacji. Z natury jest psem myśliwskim o dużym temperamencie, więc czasem odzywają się w nim pierwotne instynkty, lecz potrafi też być grzecznym, i ułożonym towarzyszem człowieka. 

Najlepsze akcesoria dla psa Basenji

Podstawowymi elementami ekwipunku dla każdego czworonoga są gadżety przeznaczone na spacer jak obroża dla Basenji czy smycz dla Basenji. Szyja psa tej rasy jest smukła, więc kolorowe obroże muszą być dobrze dopasowane, aby pupil nie wyślizgnął się na ruchliwej ulicy czy w miejscu potencjalnie niebezpiecznym. Uprzęże dla psów rasy Basenji powinny być trwałe i solidne, ponieważ nawet pies o niewielkich rozmiarach dysponuje sporą siłą. Obecnie wielu właścicieli psów decyduje się na specjalne szelki dla Basenji, gdyż nie są one obciążające dla zwierzęcia i pomagają mu zachować prawidłową postawę ciała. Trzeba jednak pamiętać, aby szelki kupować dopiero, gdy pupil przestanie rosnąć, gdyż w przeciwnym razie ta inwestycja się po prostu nie opłaca, a gadżet trzeba będzie szybko wymienić na lepiej dopasowany. Kolorowe obroże i smycze są widoczne z daleka i łatwo rzucają się w oczy. Smycze dla Basenji powinny być dość długie, a pieski mogły się swobodnie wybiegać, jeśli nie ma warunków, aby puścić je luźno. Nowoczesne akcesoria spacerowe dla psów tworzą designerskie i oryginalne kompozycje, które każde wyjście zamieniają niemalże w stylową rewię mody. Dla psa priorytetem jest wygoda, ale może jednocześnie pięknie się prezentować w parku czy w lesie.  

Jak pielęgnować pupila tej rasy?

Basenji to niezwykle czyste pieski, które potrafią długotrwale lizać swoją sierść, dopóki nie doprowadzą jej do nieskazitelnego stanu. Dlatego też trzymanie takiego psa w domu nie nastręcza zbyt wielu kłopotów. Należy oczywiście zadbać o podstawowe elementy higieny jak w przypadku każdego czworonoga, czyli regularnie czyścić zęby psa, kąpać go z użyciem szamponu dla psów, a także wyczesywać jego futerko, by pozbywać się martwych elementów włosia. Cykliczne przycinanie pazurków pupila ułatwi mu codzienne funkcjonowanie i nie narazi na szwank domowych mebli. 

Dla kogo psy Basenji?

Psy Basenji potrzebują na co dzień sporo ruchu, dlatego powinny trafić przede wszystkim do osób, dla których długie spacery nie stanowią problemu. Sportowcy i osoby uprawiające aktywność fizyczną będą doskonale spełniać potrzeby takich psiaków. Właściciele Basenji powinni być nieugięci i zdeterminowani, a także wykazywać się cierpliwością, jeśli chodzi o układanie psa. Basenji, podobnie jak kot, lubi bowiem chodzić własnymi drogami i może upłynąć dużo czasu, zanim zacznie podporządkowywać się poleceniom swojego pana. To wymagające zwierzaki dla ludzi, którzy nie boją się wyzwań i chętnie przygarną czworonożnego indywidualistę. 

FAQ Najczęściej zadawane pytania:

Sucha czy mokra karma dla Basenji?

Basenji nie jest szczególnie wymagający, jeśli chodzi o pożywienie. Chętnie zjada zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Ponieważ jednak jest psem energicznym i aktywnym, potrzebuje jedzenia o wysokiej zawartości mięsa i witamin. Odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia mu dobre zdrowie i kondycję, gdyż pies ten rzadko zapada na poważniejsze dolegliwości. Jeśli jest optymalnie żywiony przez większość swojego życia pozostaje zdrowy i radosny.

Czy psy rasy Basenji lubią dzieci?

Piesek tej rasy sprawdzi się w rodzinach, w których są małe dzieci pod warunkiem, że będzie miał dorosłego mentora, który zajmie się jego wychowaniem. Basenji bywają niesforne i lubią chodzić własnymi drogami, lecz pozostając od chwili narodzin przy rodzinie, uczą się szybko pewnych zasad, są wierne i troszczą się o otaczających ich ludzi, jakby byli członkami stada.