Bokser, określany inaczej jako german boxer, to postawny, umięśniony i bardzo energetyczny pies, który dziennie potrzebuje naprawdę dużo ruchu. Jest on pomimo swojej groźnej postawy bardzo przyjacielski, ale właściciela gotowy obronić jest zawsze, kiedy tylko widzi zbliżające się niebezpieczeństwo. Przywiązuje się bardzo do swojego pana, jest mu wierny i uwielbia, kiedy człowiek poświęca mu czas. Boksery idealnie sprawdzą się jako psy rodzinne, tolerują one dzieci oraz inne zwierzęta. 

Bokser - najważniejsze informacje o rasie

1. Jak długo żyją psy rasy bokser i jakie osiągają rozmiary?

Boksery żyją od 10 do 12 lat, jeżeli właściciel dba o nie i regularnie sprawdza ich stan zdrowia u lekarza specjalisty. Rozmiarowo osiągnąć one mogą: pies - 57 - 63 cm, ponad 30 kg masy ciała, suka - 53 - 59 cm, około 25 kg masy ciała. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, jednak dana masa powinna zostać utrzymana, wówczas pies będzie zdrowy.

2. Jak dbać o psa rasy bokser?

Boksery są psami bardzo łatwymi w utrzymaniu, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest dbanie o jego dietę i regularne wizyty u weterynarza, wówczas piesek będzie rozwijał się dobrze, a jego sierść będzie lśniąca. Co do kąpieli również nie jest wymagane, aby stosować ją zbyt często. Boksery nie są zbytnimi brudasami. Kąpiel raz, czy dwa razy do roku w zupełności wystarczy. 

Charakter psów rasy bokser

Bokser może przerazić swoją budową. Wygląda on na psa groźnego, do którego lepiej nie podchodzić. Nie ma jednak bardziej mylnego stwierdzenia! Rasa ta owszem, jest postawna, bardzo energiczna, uwielbia bawić się, biegać, skakać, jednak za swoim człowiekiem psy te dosłownie pójdą nawet w ogień. Przywiązują się one bardzo do swojego właściciela, są wierne, aż po śmierć. Dodatkowo są to psy bardzo przyjazne i towarzyskie, jednak, kiedy czują zagrożenie, od razu zaczynają bronić swojego pana. 

Szczęśliwy bokser powinien codziennie doświadczać spacerów, a także innych aktywności fizycznej. Warto w zanadrzu mieć wiele zabawek, najlepiej piłek oraz szarpaków. Właściciel musi wiedzieć o tym, że znudzony i niewybiegany bokser może być bardzo niegrzeczny, będzie on chciał zwracać na siebie uwagę i przypominać o upragnionej zabawie nawet przez niszczenie różnego rodzaju przedmiotów w domu. 

Boksery mają niekończącą się listę zalet. Nie są one szczekliwe, ani agresywne. Nawet w najbardziej stresujących sytuacjach psy te potrafią zachować zimną krew, u weterynarza również nie sprawiają większych problemów, zawsze pozwalają się zbadać, bez gryzienia, czy szczekania. Bokser nadaje się idealnie na psa stróżującego, a także na psa rodzinnego - jest świetnym kompanem dzieci, uwielbia je. Nie przeszkadzają mu również koty. 

Warto zapamiętać, żę bokser nie lubi podniesionego głosu, kłótni w domu, a także zbyt długiej izolacji. Psy te potrzebują przebywać ze swoim człowiekiem, inaczej bardzo tęsknią i zamykają się w sobie. Te czworonogi uwielbiają zabawę, ale takżę towarzystwo ludzi. Idealny opiekun dla boksera powinien być stanowczy, cierpliwy, ale także bardzo serdeczny i dający mu pokłady ogromnej miłości, którą pies będzie mógł odczuć.

Jak dobrać akcesoria spacerowe dla boksera?

Jak już wiesz, bokser jest psem bardzo postawnym, więc potrzebować będzie specjalnego akcesorium na spacery. Obroża dla boksera nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Nie jest ona zła, jednak większym psom bardziej odpowiadają szelki lub uprzęże. Jak dobrze więc wybrać szelki dla boksera?

Mocna postawa tej rasy psów wymaga tego, aby akcesorium spacerowe było profesjonalne. Właściciel, dzięki szelkom, będzie mógł szybko skorygować zachowanie psa. Uczący się dopiero chodzić na smyczy bokser nie będzie również w stanie wyślizgnąć się z szelek, przy samej obroży sytuacje mogłyby być różne. Na rynku dostępnych jest oczywiście wiele rozmaitych rodzajów szelek. Nie każdy z nich nada się dla bokserów. Różnią się one od siebie fasonem, przeznaczeniem, sposobem zakładania, ale także wyglądem. Niektóre z nich mają kolorowe obroże, czy kolorowe smycze, inne utrzymane zostały w bardziej stonowanych kolorach. Wybór pod względem kolorystyki zależy oczywiście tylko i wyłącznie od właściciela. Skupmy się jednak na tym, jakie uprzęże dla boksera będą najlepsze pod względem technicznym. W przypadku bokserów warto postawić na solidne szelki, które wykonane będą z mocnych materiałów, jak szelki handmade wykonane w Polsce marki Kookito Design. Idealnymi szelkami dla psa rasy bokser będą przykładowo szelki Red Hot Chill lub szelki Superheroes.

Czasami warto zapłacić więcej, ale mieć pewność, że nasz pies nie będzie się męczyć, a spacery z nim będą przyjemnością. Istotne jest oczywiście to, aby szelki dla boksera miały możliwość regulacji. Pozwoli to na odpowiednie dostosowanie wielkość do sylwetki naszego psa. Idealnym rodzajem dla bokserów, które powinny mieć wysiłek zapewniony codziennie, będą szelki treningowe. 

Szelek dla boksera nie można oczywiście kupić "na oko". Muszą być one perfekcyjnie dostosowane do sylwetki psa. Warto zmierzyć obwód klatki piersiowej pupila oraz jego szyi, a następnie dokonać zakupu odpowiedniego rozmiaru szelek. 

Podsumowując, szelki dla boksera powinny być mocne, wykonane z dobrych materiałów, odpowiednio dostosowane do jego sylwetki oraz regulowane.