Border collie to bardzo inteligentne, a zarazem wrażliwe psy. Dobrze współpracują z ludźmi, są wytrzymałe i wymagają codziennej dużej dawki ruchu. Co warto wiedzieć o tej rasie? 

Border Collie- wygląd

Border Collie to średniej wielkości pies o lekkiej, umięśnionej budowie ciała. Jego waga wynosi od 12 do 20 kg. Czworonogi te mogą mieć różny kolor sierści czy kolor oczu. Ich umaszczenie może ma wiele odcieni, jednak nie przeważa w nim nigdy biel. Sierść jest zazwyczaj krótka albo długa, natomiast uszy stojące albo częściowo załamane. Psy tej rasy mają brązowe lub częściowo niebieskie oczy. Border Collie ma też nisko osadzony, krótki ogon. Warto też podkreślić, że zwierzęta te mają dwie linie (użytkową i wystawową). Czworonogi użytkowe wykazują się lżejszą budową i krótszym, bardziej rzadkim włosem. Rasy wystawowe są masywne i efektowniej owłosione.

Jaki charakter i usposobienie ma Border Collie?

Psy tej rasy są energiczne, wesołe i niesłychanie bystre. Łatwo uczą się sztuczek i nowych komend. Chętnie podejmują się współpracy z człowiekiem i z wielkim zapałem wykonują wszystkie zadania. Co ważne, są to zwierzaki łagodne wobec ludzi, jak i zwierząt. Wychowywane od małego z kotami mogą się z nimi zaprzyjaźnić. Ich nieodpowiednie traktowane i zła opieka może jednak skutkować tym, że czworonogi staną się nadpobudliwe, a w skrajnych przypadkach nawet agresywne.

To odpowiednia rasa zwłaszcza dla osób doświadczonych, które znają potrzeby Border Collie. Zwierzaki te są z natury łagodne, a więc nie sprawdzą się w roli stróża. Wymagają mnóstwa uwagi i odczuwają potrzebę przebywania z opiekunem. Należy więc im poświęcać odpowiednią ilość czasu, organizować zabawy, ćwiczenia. W innym razie znudzone psy mogą dokonać zniszczeń. W kontaktach z innymi psami są odważne, pewne siebie, jednak wolą towarzystwo swojego opiekuna.

Warto pamiętać, że jest to rasa wymagająca, zwłaszcza jeśli chodzi o ruch. Zwierzaki te nie nadają się więc do mieszkania w bloku czy też dla osób mało aktywnych fizycznie. Potrzebują one nowych wyzwań i ciekawych zajęć. Nie są to tak zwane psy kanapowe. Za to, idealnie sprawdzają się we wszelakiej maści sportach kynologicznych. Żywiołowe psy mają niekiedy problem z wyciszeniem, z tego względu dobrze je nauczyć odpoczywania o konkretnej porze. Collie uczą się szybko, podczas szkolenia metodami pozytywnymi. To wrażliwa rasa, a więc nie należy na nie krzyczeć czy karać.Opiekun tego wyjątkowego psa musi być czujny i konsekwentny, gdyż czworonogi te uczą się też łatwozłych zachowań. 

Niezbędne akcesoria do wychowywania psa rasy Border Collie

Decydując się na psa tej rasy, należy zadbać o odpowiednią wyprawkę. Przy wychowywaniu czworonoga niezbędne okażą się szelki dla Border Collie. Wybierając je, należy pamiętać o tym, że muszą one odpowiadać rozmiarom psa. Ważny jest zwłaszcza obwód szyi oraz klatki piersiowej w najszerszym miejscu. Zapoznanie się z wymiarami psa pozwala na dobranie idealnych szelek, które będą dla niego komfortowe. Kolejną ważną kwestią jest sam materiał wykonania. Uprzęże dla Border Collie muszą być wytrzymałe, solidne, ale także miękkie i przyjemne w dotyku. Nie powinny podrażniać skóry pupila, czy też powodować alergii. Nie bez znaczenia jest też model szelek, jak i możliwość ich regulacji. Jeśli masa psa się zmieni, zawsze będzie można je poluzować, czy też poszerzyć. Ostatnim parametrem jest sam ich wygląd. W sprzedaży znajdują się ciekawe, designerskie szelki w różnych wzorach i kolorach.

W przypadku podjęcia decyzji o przygarnięciu szczeniaka warto zainwestować w obrożę. Dzięki niej  łatwiej można nauczyć psa chodzenia psy nodze. Ponadto przydaje się ona do identyfikacja psa. Można do niej z łatwością doczepić medalik czy tabliczkę z danymi do właściciela. Przed dodaniem smyczy, czworonoga warto przyzwyczaić na początku do obroży. Jaka obroża dla Border Collie będzie odpowiednia? Oczywiście, najważniejszą kwestią jest materiał wykonania. Polecane są między innymi obroże z wytrzymałej taśmy nośnej i delikatnego polaru, z opcją regulacji. Wysokiej jakości obroża musi być wygodna w noszeniu i wytrzymała. Dobrze, jeśli przetrwa do dorosłego wieku zwierzaka. Piękne kolorowe obroże będą dobrym wyborem dla szczeniaka, jak i dorosłego psa.

Codzienne spacery z psem nie obejdą się też bez smyczy. Bogaty wybór różnorodnych modeli wcale nie ułatwia wyboru. Jaka smycz dla Border Collie okaże się najlepsza? Szczeniaka warto uczyć, chodzić na zwykłej smyczy. Dla dorosłego psa odpowiednia będzie długa smycz wykonana z wytrzymałej wojskowej taśmy nośnej. Właściciele psów bardzo często zwracają uwagę na sam design smyczy. Na rynku znajdują się ciekawe, designerskie smycze w wielu różnych wzorach.

FAQ

Czy Border Collie jest psem rodzinnym?

Rasa ta nadaje się zwłaszcza do rodzin aktywnych. Nie warto więc się na niego decydować w przypadku małej aktywności fizycznej. Pies ten potrzebuje dużej dawki ruchu oraz odpowiednich zajęć i zwykłe spacery okazują się dla niego niewystarczające.

Czy Border Collie może zamieszkać w bloku?

Rasa ta zalecana jest zwłaszcza do domów z ogrodem, na wsi. Oczywiście, może odnaleźć się też w mieszkaniu w bloku, jednak tylko, jeśli zapewni mu się ruch i zajęcia.