Jeśli jesteś opiekunem buldoga francuskiego lub marzysz o jego zakupie, musisz wiedzieć, że wybór odpowiedniego akcesorium może wpłynąć na komfort Twojego psa. Choć buldogi francuskie to łagodne psy – jak każda rasa, mają swoje potrzeby i wymagania. Przedstawiamy Ci zatem kilka cennych wskazówek dotyczących opieki nad Twoim czworonogiem, dzięki którym z łatwością wybierzesz dla niego najlepsze akcesoria.

Buldog francuski – charakterystyka rasy

Buldog francuski to pies, który zyskał dużą popularność w ostatnich latach ze względu na swoją krępą, charakterystyczną sylwetkę oraz łagodny temperament. To nieduży pies o zwartej, muskularnej budowie, krótkiej, gęstej sierści, krótkich łapkach i spiczastych uszach. Buldogi francuskie to psy towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas z ludźmi.

Należy pamiętać, że buldog francuski ze względu na charakterystyczną budowę ciała, ma ograniczoną zdolność do wykonywania intensywnych ćwiczeń. Buldożki mają krótką szyję oraz spłaszczony pysk, co sprawia, że ich oddychanie może być utrudnione podczas wysiłku fizycznego. Buldog francuski jest również bardziej narażony na udary i przegrzanie, a ich krótka szyja zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z układem oddechowym.

Ze względu na predyspozycję do chorób, ważne jest, aby wyposażyć buldoga francuskiego w odpowiednie akcesoria dla psa, takie jak specjalna obroża i smycz, zapewniające bezpieczeństwo i komfort podczas spacerów. 

Akcesoria dla psa – wybierz odpowiednie

Wraz z pojawieniem się psa w domu, konieczne staje się wybór odpowiednich akcesoriów, które zapewnią psu wygodę i bezpieczeństwo, a przy okazji ułatwią codzienne spacery. Przydatne wyposażenie to przede wszystkim smycz, szelki i obroża. Smycz jest niezbędna, aby mieć kontrolę nad psem w trakcie spaceru, natomiast nie obejdzie się ona bez szelek lub obroży, które pozwalają na wygodne przypięcie smyczy. Kompletując spacerowy niezbędnik dla psa, pamiętajmy, jak ważna jest jego jakość i funkcjonalność. Takie akcesoria nie tylko posłużą nam wiele lat, ale także zapewnią komfort naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Na co zatem zwracać uwagę podczas wyboru obroży czy szelek dla buldoga francuskiego?

Obroża

Obroża wraz ze smyczą pozwala na kontrolowanie psa na spacerze, dlatego ważne jest, aby była wykonana z trwałego, odpornego materiału. W przypadku obroży dla buldoga francuskiego należy pamiętać o jego budowie i delikatności dróg oddechowych. Warto zdecydować się na obrożę z miękkiego tworzywa, które nie będzie drapało ani uciskało psa, np. nylonu lub skóry bydlęcej. A jeśli obawiamy się, że psiak podczas spaceru spłoszy się i wyrwie, wybierzmy dla niego kolorową, designerską obrożę, w której na pewno nie zniknie w tłumie. 

Smycz

Bezpieczne wyprowadzanie psa na spacer nie obędzie się bez smyczy. Na rynku dostępne są smycze różnej długości i grubości, a także automatyczne typu "flexi". Możemy przebierać również w szerokiej gamie kolorystycznej.  Najważniejsze jednak, aby materiał smyczy był solidny, a długość pozwalała na swobodę ruchu psa. Smycz dla buldoga francuskiego nie powinna być zbyt długa, aby uniknąć przeciągania i niepotrzebnego dyskomfortu. 

Szelki i uprzęże

Szelki to alternatywna opcja dla obroży, która w przypadku niektórych ras psów może być mniej wygodna. Zapewniają większą swobodę ruchu psa, a także redukują ryzyko uszkodzenia dróg oddechowych. Szelki i uprzęże dla buldoga francuskiego są zdecydowanie bardziej ergonomiczne i zapewniają lepsze rozłożenie ciężaru na ciele psa. Wybierając szelki dla buldoga francuskiego, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, aby odpowiednio dopasowały się do sylwetki i nie uciskały go w okolicach szyi. Wzorzyste i kolorowe szelki mogą być także ciekawym i zwracającym uwagę dodatkiem identyfikującym naszego przyjaciela. 

Wychowanie i opieka buldoga francuskiego

Jeśli podjąłeś decyzję o adopcji lub zakupie buldoga francuskiego i masz już przygotowaną dla niego wyprawkę, mamy dla Ciebie dobre wiadomości. Wychowanie buldoga francuskiego jest stosunkowo łatwe nawet dla początkujących właścicieli. Ze względu na niewielkie rozmiary i przyjacielskie usposobienie, buldogi francuskie doskonale nadają się do życia w mieszkaniach, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach.

To psy, które uwielbiają bieganie i zabawę, ale musimy uważać, aby nie przesadzić z ich aktywnością. Krępa budowa buldożków sprawia, że szybciej się męczą i mogą mieć problemy z poruszaniem się i stawami. Buldogi francuskie są inteligentne, skore do interakcji z człowiekiem i oddane, dzięki czemu nauka od najmłodszych lat szybko przyniesie oczekiwane efekty. Nie bójmy się stawiać na swoim! Podczas wychowywania buldogów francuskich należy być konsekwentnym, aby pies mógł zaakceptować swojego właściciela jako lidera. Pamiętajmy, aby nie szczędzić im przy tym pochwał i smaczków, a z pewnością szybko znajdziemy wspólny język. 

 

FAQ – Buldogi francuskie – najczęściej zadawane pytania:

Czy buldog francuski nadaje się na psa domowego?

Tak, buldog francuski idealnie sprawdzi się jako pies domowy. To towarzyski, przyjacielski i lubiący spędzać czas z ludźmi czworonóg. Wymaga jednak regularnych spacerów i ruchu, aby utrzymać swoją kondycję.

Jak często należy myć buldoga francuskiego?

Buldog francuski z racji krótkiego owłosienia nie wymaga częstego mycia. Ponadto zbyt częste kąpiele mogą prowadzić do podrażnień i wysuszenia skóry zwierzęcia. Zaleca się kąpiel co kilka miesięcy lub w przypadku, gdy pies akurat tego wymaga. Ważne jest też regularne czyszczenie fałd skórnych, które u buldoga francuskiego są szczególnie rozwinięte.