Cavalier King Charles Spaniel to niewielki uroczy pies, który był powszechnie trzymany przez arystokracje. Nic dziwnego, że jego przyjacielski charakter, wielkie piękne oczy oraz jedwabiście miękka sierść zdobyły serce niejednej damy dworu. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej rasie? Jak się z nią obchodzić? Jakich akcesoriów i pielęgnacji ona wymaga? Wszystkie najpotrzebniejsze informacje znajdziesz w tym artykule! Odkryj z nami tajemnice tej królewskiej rasy!

Cavalier King Charles Spaniel - wygląd

Przedstawiciele rasy Cavalier King Charles Spaniel to niewielkie psy ważące od czterech do dziewięciu kilogramów o wzroście w kłebie od 30 do 33 cm. Ich charakterystycznymi cechami są: zwężająca się kufa oraz płaska czaszka pomiędzy uszami. Nie idzie też przejść obojętnie obok pięknych dużych oraz szeroko rozstawionych ciemnych oczów, a także długich zwisających uszów z lejącą sierścią. Sierść tej rasy psów jest długa, jedwabiście miękka oraz ma lekki połysk. Zdarza się też, że jest pofalowana. Wzorzec rasy przewiduje cztery kolory, jednak najczęściej psy rasy Cavalier King Charles Spaniel mają tak zwany tricolor, czyli równomiernie rozmieszczone trzy barwy: biała, czarną i brązową. Inna dopuszczalną barwą jest rubinowa, czyli głęboki rudy kolor. 

Cavalier King Charles Spaniel - charakter

Przedstawiciele tej rasy to niezwykle łagodne i przyjacielskie osobniki, będące idealnymi psami do towarzystwa. Są one zazwyczaj bardzo cierpliwe, dlatego bez obaw mogą spędzać czas z dziećmi oraz z innymi psami. Należy jednak uważać, ponieważ ze względu na niewielkie rozmiary Cavaliera, łatwo jest mu zrobić krzywdę. Niektóre z osobników mogą posiadać silniejszy instynkt łowczy, na co należy uważać podczas spacerów. Temperament tej rasy określa się jako "umiarkowany", dlatego może być ona kompanem zarówno dla osoby aktywnej, jak i towarzyszem spacerów u boku osoby starszej. 

Cavalier King Charles Spaniel - zdrowie i pielęgnacja

Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel  wymagają regularnej pielęgnacji sierści. Powinna być ona dokładnie czesana przynajmniej raz w tygodniu za pomocą grzebienia o wysoko rozstawionych zębach. W przypadku takiej konieczności, psa powinno się kąpać w odpowiednim szamponie dla psów. Zaletą tej rasy jest to, że nie wymaga ona strzyżenia, ani trymowania.  Podczas pielęgnacji tego psa nie należy zapominać o myciu zębów lub podawaniu specjalnych gryzaków zapobiegających odkładaniu się kamienia nazębnego. Ważne jest również regularne kontrolowanie uszów. Psy tej rasy mają również predyspozycje do problemów z oczami, dlatego niezwykle ważna jest ich kontrola. Innym problemem charakterystycznym dla tej rasy jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca, która zazwyczaj pojawia się po ukończeniu szóstego roku życia, dlatego bardzo ważne jest badanie pod tym kątem co roku. Warto zaznaczyć, że Cavaliery są bardzo narażone na przegrzanie, ze względu na swój krótki pysk, dlatego nie powinny długo przebywać na pełnym słońcu podczas upałów.

Cavalier King Charles Spaniel - odżywianie

Dieta Cavaliera powinna być dostoswana do trybu życia psa. Jako, że rasa ta ma skłonność do tycia, nie należy jej przekarmiać. Jej przedstawiciele potrafią zjeść wszystko - nawet odpadki, czego należy oczywiście unikać. Dzienną porcję jedzenia najlepiej rozdzielić na dwa posiłki. Można stosować gotowe wysokiej jakości karmy o dużej ilości białka lub samemu przygotowywać pokarm, uzupełniając go odpowiednimi preparatami mineralno-witaminowymi. U Cavalierów często zdarzają się alergie pokarmowe, dlatego konieczne może być stosowanie karmy hipoalergicznej.

Cavalier King Charles Spaniel - jak dobrać akcesoria?

W celu zapewnienia odpowiedniej opieki nad psem tej rasy, niezbędne jest wyposażenie go w odpowiednie akcesoria. Podstawowym elementem jest oczywiście obroża dla Cavalier King Charles Spaniel, która powinna być wykonana z miękkiego materiału. Ponadto rozmiar obroży powinien być odpowiednio dobrany, tak aby zapewnić psu komfort. Na rynku dostępnych jest wiele pięknych designerskich obroży, które będą idealne dla Twojego Cavaliera i podkreślą jego wspaniałe usposobienie. Idealne obroże dla tej rasy można znaleźć w sklepie Kookito Design. Niebanalne wzornictwo, miękki, wysokiej jakości materiał, podszycie obroży oddychającym polarem sprawią, że zapewnisz swojemu Cavalierowi niezwykły komfort noszenia przy zachowaniu niepowtarzalnego designu. Świetnym wyborem będą również kolorowe szelki dla Cavalier King Charles Spaniel, które sprawdzą się lepiej dla psów ciągnących na spacerach.

W Kookito Design znajdziesz miękkie, szyte ręczne uprzęże dla dla Cavalier King Charles Spaniel, które będą idealne dla tej delikatnej królewskiej rasy. Dzięki designerskim szelkom nikt nie przejdzie obok Twojego psa obojętnie!

A jaką wybrać smycz dla Cavalier King Charles Spaniel? Istotna jest właściwie dobrana długość smyczy, która pozwoli Tobie i Twojemu pupilowi na przyjemne spacery, zarówno po mieście jak i na łonie natury.  Dla swojego psa możesz wybrać zarówno smycz standardową jak i smycz przepinaną. Standardowa długość smyczy to 195 cm, jednak istnieje uszycia smyczy o długości dopasowanej do swoich potrzeb. Smycze Kookito Design posiadają niebanalne wzory, które można dopasować do obroży lub szelek Cavaliera. Wzornictwo akcesoriów można dopasowywać do sezonu czy pory roku, tak aby Twój psiak wyglądał wyjątkowo na każdą okazję.

FAQ:

Jaki rozmiar akcesoriów wybrać dla Cavalier King Charles Spaniel?

W zależności od wieku i rozmiarów psa możesz potrzebować różnych rozmiarów akcesoriów dla Cavaliera. Wyślij do nas obwód szyi swojego pupila, a my uszyjemy dla niego idealny produkt o niepowtarzalnym designie.

Ile kosztuje szczeniak Cavalier King Charles Spaniel?

Cena Cavaliera z rodowodem waha się od 1800 do nawet 4000 zł.