West highland white terrier to pies, który ma cechy typowego teriera, jest bardzo żywiołowy, odważny, niezależny i ma silny charakter. Właściciele twierdzą, że ma on wszystkie zalety terierów i jednocześnie jest pozbawiony ich wad. Nie jest nadmiernie hałaśliwy i agresywny, ale bardzo przywiązany do swojego opiekuna. Zazwyczaj west terier podąża za nim krok w krok, potrafi także czekać i jest cierpliwy. Lubi towarzystwo, ma także dobrze rozwinięty zmysł obserwacji, dzięki temu może pełnić funkcję stróża w domu.

West highland white terrier - pochodzenie rasy

Początki rasy sięgają XVII wieku, west pies, który jest znany współcześnie to krzyżówka cairn terriera i teriera szkockiego. Sierść w białym kolorze była w przeszłości kojarzona z negatywnymi cechami, ponieważ biały kolor u psów uważano za ich słabość. Dopiero hodowca Edward Malcolm of Poltalloch przywrócił odpowiednią rangę tej rasie, hodując wyłącznie psy w takim kolorze, aby można było odróżnić je od innych zwierząt w czasie polowania. W naszym kraju west white terrier pojawił się w okresie międzywojennym, dużą popularność uzyskał dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Przedstawiciele tej rasy są obecnie psami rodzinnymi.

Terrier west - charakterystyczne cechy wyglądu

Terier west to pies niewielkich rozmiarów, zazwyczaj osiąga w kłębie 28 cm, a jego waga oscyluje w granicach 10 kilogramów. Charakterystyczne są krótkie łapy, biały kolor sierści, ciemny kolor oczu oraz czarny nos, wszystkie te cechy sprawiają, że west white terrier przypomina trochę pluszową zabawkę. Ogon u psów osiąga najwyżej 15 cm, typowe dla rasy są spiczaste uszy, wyłącznie biały kolor sierści, zwierzęta mają także niewielki podszerstek. Długość życia wynosi od 10 do 15 lat. Jest to wyjątkowo żywiołowy psiak, który nie obawia się niskiej temperatury ani deszczu, dlatego na spacer warto zaopatrzyć go w wygodne szelki dla west terriera. Odpowiednie dopasowanie takich akcesoriów umożliwia dobrą zabawę psu. Komfort użytkowania podnosi wszyty od wewnętrznej strony polar, do takich produktów należą np. szelki dla psa Red Hot Chili, wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Do kolorowych szelek warto dobrać smycz dla westa Kookito Design, która zachwyca bogactwem kolorów i umożliwia bezpieczną kontrolę nad psem podczas spacerów.

Terrier white - usposobienie

West highland white terrier to rasa uważana za inteligentną, psy bardzo szybko uczą się nowych umiejętności i poleceń. Pies nie jest trudny w wychowaniu, poradzi sobie z nim nawet osoba, która zupełnie nie ma doświadczenia w wychowywaniu psów. Bardzo szybko przywiązują się do właściciela, tworząc silną i trwałą więź, nie są również uciążliwe, z reguły nie zabiegają specjalnie o uwagę, spokojnie czekają na swoją kolej. Terrier white jest doskonałym kompanem do zabaw z dziećmi i innymi zwierzętami, ale zawsze należy zapewnić mu właściwą socjalizację. Terrier west na długo zapamiętuje złe traktowanie, do skarcenia wystarczy lekko podniesiony głos. Jest pewny siebie i zazwyczaj sceptycznie nastawiony do obcych. Jest to pies pewny siebie, ale jednocześnie posłuszny i niekonfliktowy, potrzebuje dużo ruchu i zabawy na świeżym powietrzu. Niezaspokojenie potrzeby ruchu może sprawić, że west white terrier stanie się głośny i zbyt dynamiczny.

Obroża dla west terrier powinna zapewniać mu wygodę i bezpieczeństwo, nie może być zbyt wąska, ponieważ będzie uwierać, wbijając się w szyję. Szerokość, jaką powinna mieć obroża dla west terriera, wynosi od 2 do 2,5 cm. Godne polecenia są designerskie obroże Kookito Design, które gwarantują mniejszym psiakom bezpieczeństwo, komfort i estetyczny wygląd. Chętnie stosowane są obecnie kolorowe smycze, szelki i inne akcesoria tego typu. W odróżnieniu od skórzanych produktów są lżejsze i wygodniejsze, a wewnętrzne podszycie z polaru zabezpiecza skórę psa przed otarciem. Szelki dla westa w zbyt masywnej formie, mogą powodować dyskomfort i wady postawy, warto zwrócić uwagę na kolorowe szelki Superheroes. Wykonane są one z wysokiej jakości przetestowanych surowców, taśma jest udekorowana motywem superbohaterów.

Terrier west - pielęgnacja i niezbędne akcesoria

Ze względu na białe zabarwienie sierści terrier west wymaga systematycznej pielęgnacji. Podstawą jest regularne szczotkowanie i mycie odpowiednim szamponem, zalecane jest także odwiedzanie psiego fryzjera. Warto też pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków. Jednym z problemów rasy jest skłonność do alergii skórnych, dlatego szelki dla westa powinny być wykonane z materiału, który nie podrażnia i jest bezpieczny dla skóry. Smycz dla westa powinna przede wszystkim posiadać odpowiednie zapięcie, aby nie odpięła się od obróżki w trakcie dynamicznych ruchów lub ciągnięcia przez pupila w czasie spaceru. Jakie szelki dla westa będą odpowiednie? Decydując się na prosty modle szelek wykonanych z kolorowe miękkiej taśmy Kookito Design, można mieć pewność, że dzięki wygodnej regulacji, będą one rosły razem z psiakiem. Szelki dla psa westa w formie spacerowej mogą być także wykorzystane podczas podróży, po przypięciu w miejsce pasa bezpieczeństwa w samochodzie nie ma potrzeby używania transportera.